6 czerwca 2017 roku działające na terenie gminy Kargowa: szkoła podstawowa, gimnazjum i wojnowski zespół szkół specjalnych uczestniczyły w Festynie Ekologicznym pod hasłem "Śmieci segregujesz - Ziemię ratujesz". Jego celem było podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców w zakresie postępowania z odpadami.

Zakrojona na szeroką skalę impreza zorganizowana została dzięki pozyskaniu przez naszą gminę środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze oraz zaangażowaniu nauczycieli, uczniów, rodziców, pracowników szkoły, wielu organizacji i instytucji. Koordynatorem przedsięwzięcia była pani Ewa Herbik.

Działania poprzedzające główną imprezę odbywały się na terenie Gimnazjum w Kargowej i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kargowej. Były to konkursy: fotograficzny "Ekologia w naszym środowisku" i plastyczny "Segregacja śmieci - jestem na tak", zorganizowane przez panie: Mirosławę Radkiewicz i Beatę Gasperowicz przy współpracy z panem Leszkiem Czerwem i panią Hanną Nowacką; wspólne działania - pod kierunkiem pań: Teresy Makowiak i Dominiki Krzystek - dzieci i rodziców oddziałów przedszkolnych pod hasłem "Eko-zabawki"; konkurs plastyczny "Czyste wody - zdrowe ryby" zorganizowany dla klas I - III przez panią Marię Małychę. Z sukcesem przeprowadzono też zbiórkę makulatury (2,5 tony), elektrozłomu i zużytych baterii (1,3 tony), w której zorganizowaniu bardzo pomogli członkowie kółka przyrodniczego prowadzonego przez panią Ewę Herbik.

Zanim rozpoczął się Eko-apel na boisku szkoły podstawowej, przedszkolacy i uczniowie wszystkich szkół wzięli udział w licznych rozgrywkach, konkursach, zabawach i prelekcjach. Przedszkolacy z grup Jerzyki i Motylki pod opieką pań: Ewy Gwóźdź, Joanny Konopackiej i Beaty Wilczyńskiej poprzez zabawy ruchowe „Segregujemy śmieci”, „Sprzątamy las”, uczyły się dbać o czystość środowiska. Dzieci z oddziałów „0”, uczestnicząc w  warsztatach „Jak zrobić coś z niczego – czyli recyklingowy zawrót głowy”, wykonały pod okiem pań: Urszuli Kaczmarek, Dominiki Krzystek, Teresy Makowiak i Anny Szczeszek piękne prace z odpadów. Ich wytwory można podziwiać na wystawach przy salach zerówek. Uczniowie klas I i II rywalizowali w potyczkach sportowych, które prowadziła pani Eulalia Konwa. Klasy I - III uczestniczyły w konkursie plastycznym "Śmieci segregujesz - Ziemię ratujesz" zorganizowanym przez panie: Elżbietę Janik i Maję Wasilewską. Podczas zorganizowanych przez panią Elżbietę Pietek konkursów i zabaw pod hasłem ”Ekologiczne potyczki wiedzowe” dla uczniów klas III był czas na zdrową rywalizację. Prelekcje „Segregacja odpadów” i warsztaty „Kreatywne wykorzystanie odpadów” oraz konkurs z użyciem koła fortuny dla klas IV, V i VI przeprowadziła Spółka z o.o. Abrys. Uczniowie tych klas wzięli też udział w opracowanym przez panią Elżbietę Janik przy współpracy Janiny Szymczak konkursie plastycznym malowanym farbami – „Śmieci segregujesz – Ziemię ratujesz”. Prace plastyczne w bardzo dużych formatach są eksponowane na szkolnym łączniku.

Równolegle z zajęciami w szkole podstawowej odbywał się Eko-festyn w gimnazjum. Gimnazjaliści uczestniczyli w wiedzowych potyczkach ekologicznych przygotowanych przez panie: Mirosławę Radkiewicz i Beatę Gasperowicz, wysłuchali też prelekcji pana leśniczego Dariusza Szadkowskiego „Pożary niszczą lasy”. Przed południem w barwnym korowodzie wraz z nauczycielami wyruszyli w stronę szkoły podstawowej. Po drodze przyłączyli się do nich włodarze naszego miasta wraz z zaproszonymi gośćmi.

Eko-apel, prowadzony przez dwie uczennice klasy V b - Patrycję Szelę i Karolinę Karacz, rozpoczęła piosenka przewodnia pt. "Segreguj śmieci", którą napisała gimnazjalistka Gabriela Pietruszyńska do melodii "Hej, sokoły". Na scenie do uczestników festynu zwrócili się zaproszeni goście: pan Łukasz Pabierowski - prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, starosta powiatu zielonogórskiego pan Dariusz Wróblewski, burmistrz gminy Kargowa pan Jerzy Fabiś. Pan dyrektor Zbigniew Michalski wraz z koordynatorką projektu panią Ewą Herbik złożyli podziękowania zaprzyjaźnionym instytucjom. Podsumowano konkursy i wręczono nagrody.

Ważne zagadnienie segregowania odpadów i dbałości o środowisko uczniowie zaprezentowali w piosenkach: "Imieniny Ziemi" - klasa II c, pod kierunkiem pani Beaty Kozubskiej, "Poważna sprawa" - Julia Kaczmarek z klasy V, pod kierunkiem pana Rafała Urbanowicza, "Duszki, duszki leśne" - dzieci z oddziału Stokrotki pod opieką pani Dominiki Krzystek, oraz w  przedstawieniu "W Królestwie Odpadów" przygotowanym przez panią Beatę Ziarek i wykonanym przez uczniów klas IV - VI uczęszczających na lekcje etyki.

Eko-apel zakończył barwny pokaz mody ekologicznej w trzech odsłonach. Na wybiegu zaprezentowali się modele i modelki z klasy II b - z komentarzem opracowanym przez panią Annę Polaszyk-Czerw, z klasy V a - przygotowani przez panie: Grażynę Omieczyńską i Ewę Herbik oraz z II klasy gimnazjum.

Po tak szerokim działaniu pozostała pamiątka. Jest nią piękne drzewo - platan klonolistny, posadzony na szkolnym boisku. Wszyscy uczestnicy imprezy zgromadzili się przy nim i zostali uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu.

Składamy serdeczne podziękowania dla: Gminy Kargowa, Nestle Polska S.A., Nadleśnictwa Babimost, Związku Międzygminnego Eko-Przyszłość, Koła Łowieckiego "Dzik", państwa Małgorzaty i Marka Gągorowskich, pana Dariusza Szadkowskiego - za pomoc w realizacji Festynu Ekologicznego "Śmieci segregujesz - Ziemię ratujesz", nauczycieli i pracowników szkoły, gimnazjum i przedszkola, którzy włączyli się w organizację festynu, Rady Rodziców za ufundowanie baneru z logo festynu, pani Elżbiety Moder-Żukowskiej za oprawę fotograficzną imprezy, państwa Urszuli i Mateusza Kaczmarków za arkusze tektury na konkurs plastyczny.

 

Kalendarz szkolny

Samorząd Uczniowski

Rada Rodziców

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Dokumenty

Archiwum

Warto przeczytać

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości na holu głównym szkoły odbył się apel przygotowany przez klasę 3 b z wychowawczynią Beatą Kozubską.

Sztafetowe Biegi Przełajowe

W ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży 12 października 2023 r. w Babimoście odbyły się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe. Nasza szkoła wystawiła dwie drużyny chłopców i jedną dziewcząt.

Pożegnanie ósmoklasistów

Dnia 22 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 uczniów klas ósmych. W uroczystości wzięli udział tegoroczni absolwenci, grono pedagogiczne, rodzice uczniów oraz zaproszeni goście.

Jak co roku 21 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły hucznie powitali wiosnę.

Powitanie wiosny 2019

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowe wydarzenie. Nauczyciele naszej szkoły podjęli wiele działań związanych z tym wielkim narodowym świętem, a uczniowie aktywnie włączyli się w ich realizację.

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole

Nasza szkoła obchodziła siedemdziesiąte urodziny! Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w piątek 24 kwietnia...

Jubileusz 70-lecia szkoły