prog4schools

lektury

Szkoły partnerskie

Aktualnie na stronie

Odwiedza nas 72 gości oraz 0 użytkowników.

11 lutego 2018 r. w Kargowej odbyły się uroczystości związane z obchodami 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, w których uczestniczyło wielu naszych uczniów.

W rocznicę wydarzeń 10 lutego br. w Kargowej, na dawnym cmentarzu ewangelickim, odbyła się uroczystość odsłonięcia miejsca pamięci związanego z Powstaniem Wielkopolskim.

99 lat temu zostali tam pochowani powstańcy z kompanii wielichowskiej, którzy zginęli w 1919 r. w czasie walk o Kargowę.

Pochowano ich w zbiorowej mogile, bez trumien i udziału księdza. Członkowie Towarzystwa Powstania Wielkopolskiego z Wielichowa czynili starania o przeniesienie zwłok z Niemiec do ich rodzinnej ziemi. Udało się to po 9 latach. 10 lutego 1928 r. odbyła się ekshumacja, w której uczestniczyła 11-osobowa delegacja, w tym członkowie rodzin, władze Wielichowa i konsul Rzeczpospolitej Polskiej p. Ptaszycki. Uroczysty pogrzeb odbył się 12 lutego 1928 r. Uczestniczyło w nim wiele delegacji powstańców z całej Wielkopolski. Wieńce przysłali również Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Ignacy Mościcki i Marszałek Józef Piłsudski.

Uroczystości w Kargowej uświetnił udział kompanii honorowej, wystawiony przez 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy z Czerwieńska. Uczniowie wysłuchali krótkiego rysu historycznego przedstawionego przez burmistrza Jerzego Fabisia, a Danuta Wróblewska odczytała protokół z przeprowadzonych w 1928 r. ekshumacji. Podczas uroczystości dokonano symbolicznego pobrania do łuski ziemi z miejsca pochówku przez burmistrza Kargowej, starostę zielonogórskiego Dariusza Wróblewskiego, wójta Siedlca Jacka Kolesińskiego oraz prezesa Lubuskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Jerzego Przybeckiego. Gospodarze uroczystości napełnili łuskę armatnią ziemią z kargowskiego cmentarza. Została ona przewieziona z honorami w asyście wojskowej do kościoła w Kopanicy. Tam odbyła się uroczysta msza w intencji poległych powstańców. Łuska pozostała w kościele w Kopanicy w oczekiwaniu na uroczystości w Wielichowie. Współczesna uroczystość w Kargowej miała przypomnieć mieszkańcom to ważne wydarzenie sprzed 90. lat i utrwalić w ich pamięci tych, którzy walczyli o wolność ich miasta i oddali za nią własne życie.

 

Kalendarz szkolny

Samorząd Uczniowski

Rada Rodziców

Konkursy szkolne

Dokumenty

Archiwum

Warto przeczytać

Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów

W piątek, 16 października 2020 r. w naszej szkole miało miejsce pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. W tym roku, w związku z panującą pandemią uczniowie każdej klasy oddzielnie udali się do sali gimnastycznej, gdzie byli pasowani.

Maciej Kozłowski – pamiętamy

11 maja 2020 r. mija dziesięć lat od śmierci Macieja Kozłowskiego. Pracownicy i starsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Kargowej z wdzięcznością wspominają Aktora i naszego Przyjaciela. Młodszym przybliżamy sylwetkę niezwykłego człowieka, który nie tylko nie zapomniał o mieście swego urodzenia i pierwszych lat życia, ale zrobił tak wiele dla dobra społeczności szkolnej.

Festyn Ekologiczny

27 września 2018 r. uczniowie klas I-III i oddziałów zerowych Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kargowej uczestniczyli w Festynie Ekologicznym pod hasłem "Śmieci segregujemy – zdrowo żyjemy". Jego celem było podniesienie świadomości ekologicznej najmłodszych uczniów i ich rodziców w zakresie postępowania z odpadami.

Jak co roku 21 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły hucznie powitali wiosnę.

Powitanie wiosny 2019

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowe wydarzenie. Nauczyciele naszej szkoły podjęli wiele działań związanych z tym wielkim narodowym świętem, a uczniowie aktywnie włączyli się w ich realizację.

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole

Nasza szkoła obchodziła siedemdziesiąte urodziny! Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w piątek 24 kwietnia...

Jubileusz 70-lecia szkoły