11 maja 2020 r. mija dziesięć lat od śmierci Macieja Kozłowskiego. Pracownicy i starsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Kargowej z wdzięcznością wspominają Aktora i naszego Przyjaciela. Młodszym przybliżamy sylwetkę niezwykłego człowieka, który nie tylko nie zapomniał o mieście swego urodzenia i pierwszych lat życia, ale zrobił tak wiele dla dobra społeczności szkolnej.

W ciągu piętnastoletniej współpracy ze Szkołą Podstawową im. kpt. Więckowskiego w Kargowej Pan Maciej Kozłowski – aktor teatralny i filmowy, dawny uczeń i mieszkaniec Kargowej, Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Kargowa – wielokrotnie podkreślał, jak ważne jest wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży ze środowiska wiejskiego lub terenu małego miasteczka, i z wielkim zaangażowaniem działał na rzecz uczniów swojej dawnej szkoły i nauczycieli.

W 2001 roku uczniowie szkoły zorganizowali akcję zbiórki pieniędzy dla niedowidzącego kolegi na zakup specjalnego oprogramowania komputerowego. Po zbiórce zrodził się pomysł, aby pozyskać sponsorów i wyposażyć chłopca we własny komputer. Wówczas szkoła zwróciła się o pomoc do Pana Macieja Kozłowskiego. Aktor działający w Fundacji Reprezentacja Artystów Polskich przekonał przedstawicieli Philipsa, aby ufundowali duży monitor, oraz firmę Microsoft, aby ufundowała oprogramowanie. Fundacja przekazała pieniądze na części komputera. Dla Macieja Kozłowskiego najważniejsze było to, że akcję zainicjowali uczniowie i że warto pokazać całej Polsce, jak się można zorganizować, by pomóc innym.

Dzięki niezliczonym kontaktom z wybitnymi i wartościowymi ludźmi – przedstawicielami świata kultury, sportu i polityki – a także dzięki serdecznej chęci niesienia pomocy i radości dzielenia się z innymi rozległą wiedzą z różnych dziedzin, Pan Maciej Kozłowski sprawił, że corocznie organizowane wycieczki uczniów klas szóstych do Warszawy stały się źródłem niezapomnianych przeżyć oraz znakomitą okazją do tego, aby wzbogacić i pogłębić wiedzę i umiejętności zdobywane podczas zajęć w szkole.

Niezwykłym doświadczeniem dla trzynastolatków i ich wychowawców było zwiedzanie miejsc niedostępnych zwykłym turystom, m.in. Wojskowej Formacji Specjalnej GROM, Biura Ochrony Rządu, Komendy Stołecznej Policji, 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, Specjalnej Jednostki Antyterrorystycznej Policji, kulis Telewizji Polskiej, kulis Teatru Wielkiego, Teatru Narodowego, Teatru Roma, planów wielu znanych seriali. Dzieci zobaczyły obiekty i wnętrza znane do tej pory jedynie z przekazów medialnych, brały udział w lekcji savoir-vivre’u w Hotelu Bristol oraz nagrywaniu programu telewizyjnego i radiowego, leciały samolotem prezydenckim Tu-154. Dowiedziały się, na czym polega praca ludzi reprezentujących elitarne zawody i funkcje.

 Za pośrednictwem Pana Macieja Kozłowskiego młodzi sportowcy z Kargowej byli obserwatorami treningu piłkarskiej reprezentacji Polski na zgrupowaniu w Grodzisku Wielkopolskim i kibicowali polskiej drużynie podczas meczu z Białorusią. Natomiast trenerzy Uczniowskiego Klubu Sportowego wyjeżdżali na pokazowe treningi kadry narodowej. Zorganizował on również wspólny trening młodych piłkarzy z Klubu Sportowego ,,Cargowia” z młodzieżową reprezentacją Polski.

Spotkania z aktorami, sportowcami, dziennikarzami i innymi wybitnymi osobistościami, a przede wszystkim z samym  Panem Maciejem Kozłowskim, miały ogromną wartość poznawczą i budziły przekonanie, że trzeba sięgać wysoko, wytrwale pracować i realizować marzenia.

10 września 2011 roku imię Macieja Kozłowskiego nadano Kompleksowi Boisk Sportowych ,,Orlik 2012”.

Na szkolnym korytarzu powstała wystawa pamiątek i galeria fotografii upamiętniających wydarzenia, w których dzieci uczestniczyły dzięki naszemu Przyjacielowi.

Kalendarz szkolny

Samorząd Uczniowski

Rada Rodziców

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Dokumenty

Archiwum

Warto przeczytać

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W piątek 25.11.2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole jedno z najbardziej radosnych świąt w roku szkolnym – Światowy Dzień Pluszowego Misia. Na uczniów czekało mnóstwo niespodzianek. Każdy przyniósł tego dnia swojego ulubionego misia. Od samego rana na łączniku drogie mamy z Rady Rodziców jak mróweczki uwijały się przy smarowaniu pysznych bułeczek słodkim miodem. Serdecznie dziękujemy za wytrwałe częstowanie na przerwach wszystkich małych i dużych głodomorków.

Święto Niepodległości

„Obchodzimy dziś niezwykłą uroczystość. 11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli wyzwoliła się spod zaborców…” to słowa rozpoczynające apel upamiętniający odzyskanie niepodległości, który odbył się w naszej szkole 10 listopada. Tego dnia uczniowie razem z nauczycielami wspólnie świętowali obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Szkoła Podstawowa w Kargowej wicemistrzem województwa lubuskiego w sztafetowych biegach przełajowych w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieżowej

18.10.2022 r. w Babimoście odbyły się finały wojewódzkie w sztafetowych biegach przełajowych w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieżowej. W biegach udział wzięło 15 drużyn dziewcząt w kategorii klas IV - VI oraz 12 drużyn chłopców. Naszą szkołę reprezentowało 16 uczniów.

Jak co roku 21 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły hucznie powitali wiosnę.

Powitanie wiosny 2019

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowe wydarzenie. Nauczyciele naszej szkoły podjęli wiele działań związanych z tym wielkim narodowym świętem, a uczniowie aktywnie włączyli się w ich realizację.

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole

Nasza szkoła obchodziła siedemdziesiąte urodziny! Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w piątek 24 kwietnia...

Jubileusz 70-lecia szkoły