zerowka4

We wtorek 28.09.2021 roku wszystkie zerówki pod opieką wychowawczyń: Elwiry Rutkiewicz – Niecieckiej, Kamili Kałczyńskiej oraz Mai Lachnickiej, uczestniczyły w niecodziennych warsztatach, których tematem był regionalny instrument muzyczny – kozioł.

Dzieci podczas warsztatów, które prowadziła pani Magdalena Rożek – kierownik biblioteki w Zbąszyniu, były cały czas zaangażowane. Poznały nie tylko instrument, ale także miały możliwość wysłuchania pięknych przyśpiewek zagranych przez młodego muzyka ludowego – panią Natalię Śliwę, która oczarowała wszystkich nie tylko doskonałą grą, ale też wspaniałym, dostojnym strojem.

Spotkanie składało się z następujących elementów:

1. Legenda o koziołkach jako punkt wyjścia – kilkoro uczestników było aktorami, wykorzystane zostały proste elementy dramy

2. Poznanie Regionu Kozła – opowieść w przystępny dla dzieci sposób, skąd wzięła się m.in. nazwa  regionu

3. Przedstawienie samego instrumentu

4. Nauka tańca „Kłanianego” i wykonanie go w całości przez dzieci

5. Materiały edukacyjne- karty pracy związane z tradycją naszego regionu do kreatywnego rysowania w ramach kontynuacji edukacji regionalnej

Celem spotkania było nauczenie dzieci w przystępny sposób uważności na kulturę ludową poprzez spotkanie na żywo z muzykiem ludowym oraz przybliżenie niematerialnego dziedzictwa tradycyjnego regionu, w którym mieszkają.

Uzupełnieniem warsztatów jest konkurs plastyczny:  „Kontynuujemy tradycję” z okazji 47. Biesiady Koźlarskiej w Zbąszyniu. Hasło przewodnie VII edycji: „Prosimy w gościnę. Nasza żywa scheda po przodkach”. Organizatorami są: Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu oraz Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła. Na terenie naszej szkoły konkurs w klasach 0-3 koordynuje pani Maja Lachnicka. Serdecznie dziękujemy pani Paulinie Gołek za pomoc w organizacji wydarzenia.