Dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa uzyskanemu przez Gminę Kargowa w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, w dniu 11 października 2022 r.,
93 uczniów - wszystkie klasy drugie oraz klasa III a - wraz ze swoimi wychowawcami, udało się dwoma autokarami na całodniową wycieczkę. Uczniowie zwiedzili Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie oraz zespół poklasztorny opactwa cysterskiego w Gościkowie-Paradyżu.

Międzyrzecki Rejon Umocniony to potężny system podziemnych korytarzy liczący ponad 30 km, jeden z największych na świecie. Dzieci przeszły krótką, liczącą 1500 m trasę dydaktyczną, między innymi przez mały schron bojowy, naziemną część panzerwerka 717, zeszły około 30 metrów betonowymi schodami do zaplecza magazynowo-koszarowego z drezyną o napędzie ręcznym i dalej przeszły podziemnym tunelem do panzerwerka 716. Spacer podziemną trasą turystyczną, prezentującą najciekawszą część linii umocnień – potężne bunkry, kanały i śluzy - trwał aż 1,5 godziny. Podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są największym i najważniejszym zimowiskiem nietoperzy w Polsce. Co roku hibernuje tam od 20 000 do 30 000 osobników należących do 12 gatunków nietoperzy. Dzieci miały okazję zobaczyć największego nietoperza, który tam zimuje, wszyscy byli bardzo zafascynowani i jednocześnie trochę przestraszeni. Jedną z dodatkowych atrakcji była możliwość przejazdu po torach drezyną, używaną niegdyś w podziemiach. Mimo zimna i panujących w podziemiach ciemności, uczestnicy opuścili bunkry bardzo zadowoleni. Zakończeniem trasy krótkiej był spacer przez teren umocniony zaporami przeciwpancernymi, tak zwanymi zębami smoka.

W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili zespół poklasztorny opactwa cysterskiego w Gościkowie-Paradyżu, który jeszcze niedawno był siedzibą Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, a obecnie funkcjonuje jako Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich. Tuż po przyjeździe, w refektarzu, na nasze dzieci czekał ciepły posiłek. Były to pyszne naleśniki, do wyboru z twarożkiem, dżemem, musem z jabłek lub z samym cukrem pudrem.

Po posiłku dzieci zwiedziły barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Św. Marcina. Historyczne wnętrze wprowadziło zwiedzających w wyjątkową atmosferę Paradyża sprzed kilkuset lat i pozwoliło podziwiać piękno kultury materialnej Kościoła. Wycieczkę zakończył spacer po zabytkowych przyklasztornych ogrodach z ekspozycją rzeźb.

Całkowity koszt wycieczki wyniósł 6 332,00 zł.

Dofinansowanie z budżetu państwa w ramach programu „Poznaj Polskę”: 5 000,00 zł (80%).

stopka   polishorder

 

 

Kalendarz szkolny

Samorząd Uczniowski

Rada Rodziców

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Dokumenty

Archiwum

Warto przeczytać

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości na holu głównym szkoły odbył się apel przygotowany przez klasę 3 b z wychowawczynią Beatą Kozubską.

Sztafetowe Biegi Przełajowe

W ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży 12 października 2023 r. w Babimoście odbyły się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe. Nasza szkoła wystawiła dwie drużyny chłopców i jedną dziewcząt.

Pożegnanie ósmoklasistów

Dnia 22 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 uczniów klas ósmych. W uroczystości wzięli udział tegoroczni absolwenci, grono pedagogiczne, rodzice uczniów oraz zaproszeni goście.

Jak co roku 21 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły hucznie powitali wiosnę.

Powitanie wiosny 2019

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowe wydarzenie. Nauczyciele naszej szkoły podjęli wiele działań związanych z tym wielkim narodowym świętem, a uczniowie aktywnie włączyli się w ich realizację.

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole

Nasza szkoła obchodziła siedemdziesiąte urodziny! Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w piątek 24 kwietnia...

Jubileusz 70-lecia szkoły